1398/2/24 سه شنبهتوسط پژوهشگران پژوهشکده هنرهای سنتی انجام شد
ساخت کتیبه دفاع مقدس با الهام از سرو ایرانی با نقوش اسلیمی
کتیبه دفاع مقدس با طرحی از سرو ایرانی با نقوش اسلیمی که نشانی از مقاومت ، ایستادگی و آزادگی مردم ایران در مقابل دشمنان و متجاوزان به این سرزمین است توسط هنرمندان کارگاه سفال و سرامیک پژوهشکده هنرهای سنتی به مناسبت روز آزادسازی خرمشهر ،ساخته شد .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سید عبدالمجید شریف زاده رییس پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه امروز«سه شنبه » با اعلام این خبر گفت : این کتیبه به سفارش دفتر بسیج سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، در  ابعاد 80 *140 با  28 کاشی 20*20 در کارگاه سفال وسرامیک پژوهشکده هنرهای سنتی به سرپرستی سهیلا نقی زاده درحال ساخت است .
او با بیان اینکه کتیبه بزرگداشت دفاع مقدس از سه بخش تشکیل شده تصریح کرد : بخش بزرگتر آن با تاکید بیشتر در مرکز، با نقشی از سرو بعنوان نماد مقاومت ، ایستادگی و سر افرازی در مقابل دشمنان طراحی شده است .
شریف زاده گفت : این سرو ترکیبی از سرو ایرانی با نقوش اسلیمی است که نشان از مقاومت ، ایستادگی و آزادگی مردم ایران در طول تاریخ در مقابل دشمنان و متجاوزان به این سرزمین دارد .
او اظهار داشت : این نقوش درون یک طاقی قرار گرفته اند که تناسبات آن بر گرفته از گنبد مسجد جامع خرمشهر بعنوان نماد مقاومت در دوران جنگ تحمیلی است.
رییس پژوهشکده هنر های سنتی با بیان اینکه  در دو بخش کناری کتیبه نقوش گل و مرغ با طرحی از مرغ های سفید رنگ آزادی  نشسته بر شاخه های گلهای ختایی طراحی شده است افزود : دو کتیبه به خط نستعلیق با عبارت خرمشهر را خدا آزاد کرد که یاد آور آزاد سازی خرمشهر و کسانی که در راه آن به شهادت رسیدند ،نیز در این کتیبه وجود دارد .
او با اشاره به مشارکت اکثر پژوهشگران کارگاه سفال و سرامیک در این پروژه تصریح کرد :طراحی این کتیبه را مرتضی اسدی انجام داده و  اجرای طرح و لعابگذاری آن توسط  محبوبه کمالی نژاد ،سارا تابع، سودابه عابد ابراهیمی،کتایون گیتی، مریم سایه وندی ، رعنا بهرامی فر و اکرم گلزاراحمدی صورت گرفته است .


عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما