1396/12/22 سه شنبهدر دومین نشست نوروز میراث صلح، تنوع فرهنگی و فرهنگ مدارا مطرح شد:
سفر نوروزی، بازگشت به خویشتن فرهنگی و هویتی
سفر نوروزی را بر اساس سنت های اصیل ایرانی می توان سفر و بازگشت به خویشتن فرهنگی و هویتی خود قلمداد کرد چون هر ایرانی با حضور در زادگاه خویش با آیین های نوروزی همراه شده و خود را به عنوان بخشی از فرهنگ ایرانی به تماشا می نشیند.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید احمد محیط طباطبایی، رییس ایکوم ایران این مطلب را در دومین نشست از سلسله نشست های نوروز میراث صلح، تنوع فرهنگی و فرهنگ مدارا که در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد، مطرح کرد.
او در سخنانی با مرور فعالیت های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در زمینه نوروز و برگزاری همایش های ملی و بین المللی آن، نوروز را نمونه کاملی از فرهنگ صلح دانست.
او تنوع وحدت گرایی موجود در این آیین را که همه ادیان و گروه های اجتماعی، فرهنگی و زبانی را گرد هم می آورد، تنوعی برخاسته از حس همدلی و همگرایی دانست و اظهار داشت: در آیین نوروز گروه های دینی و فرهنگی مختلف حضور می یابند و هر یک با نمادهای خود آیین نوروز را در عین همدلی و همراهی برپا می کنند.
محیط طباطبایی با اشاره به این که سفر نوروزی مثالی کامل برای درک فلسفه نوروز است، بر تفاوت سفر نوروزی با  سفر غیر نوروزی تاکید کرد و گفت: سفر نوروزی را بر اساس سنت های اصیل ایرانی می توان سفر و بازگشت به خویشتن فرهنگی و هویتی خود قلمداد کرد.
او افزود: در این روزها  و سفرها، هر ایرانی سعی می کند با حضور در زادگاه خویش با آیین های نوروزی همراه شده و خود را به عنوان بخشی از فرهنگ ایرانی به تماشا نشیند.
سخنرانان دیگر این نشست که در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی از سوی مرکز اسناد فرهنگی آسیا با همکاری پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد، حسینعلی قبادی، رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، نصیری قیداری، دبیر کمیسیون ملی یونسکو، شعر دوست، سفیر پیشین ایران در تاجیکستان بودند.
برگزاری  نقالی و موسیقی گیلکی از دیگر برنامه های این نشست بود.
گفتنی است؛ سومین نشست از سلسله نشست های نوروز میراث صلح، تنوع فرهنگی و فرهنگ مدارا تحت عنوان " آیین های سال نو: ابعاد فرهنگی، اجتماعی و تاریخی " چهارشنبه 23 اسفند ماه از ساعت 10 در طبقه دوم، سالن ادب پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار خواهد شد. در این نشست امیلیا نرسیسیانس، مهرداد ملک زاده، علیرضا حسن زاده، مهرداد عربستانی و سید قاسم حسنی درباره نوروز و چهارشنبه سوری سخن خواهند گفت که حضور در آن برای دوستداران میراث فرهنگی آزاد است.


عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما