1398/10/29 يكشنبه
نمایان شدن بخش های باقیمانده از کف سازی های تاریخی در چهارباغ
محسن جاوری سرپرست هیات باستان شناسیخیابان تاریخی چهارباغ اصفهان از مشخص شدن بخشهایی باقی مانده از کف سازی های تاریخی آجر فرش و سنگفرش دوره های صفوی و قاجار در این خیابان طی روند کاوش خبر داد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری،عضوهیات علمی گروه باستان شناسی دانشگاه کاشان امروز <یکشنبه> گفت:پس از آغاز کف سازی در بخش شمالی خیابان تاریخی چهارباغ و تایید لزوم انجام کاوش باستان شناسی به منظور مستند سازی داده های باستانشناختی احتمالی کف تاریخی این خیابان قبل از مدفون شدن زیر لایه کف سازی درحال اجرا، پیشنهاد انجام یک کاوش باستانشناسی به پژوهشکده باستانشناسی ارائهشد .
او تاکید کرد:باصدور مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگریاین برنامه با تشکیل یک هیات شش نفره آغاز شد.
جاوری با بیان اینکه اعتبار اینبرنامه باستان شناسی از سوی سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان تامین شده تصریح کرد:در این برنامه 5 کارگاه برای انجام کاوش انتخاب شد که پس از یکماه به نتایج جالبی از وضعیت کف تاریخی چهارباغ رسید.
این باستان شناس افزود:طی 60 سال گذشته(دهه1350 تا زمان حاضر) با عبور دادن تاسیسات شهری اعم از شاه لوله آب، چندین غلاف کابل برق ،مخابرات ،فیبر نوری ،خاکبرداری های عمقی با عرض نسبتا زیاد ،جدول کشی لبه خیابان و زیر سازی های مربوطه با سنگ و بتن مکررا این کف تاریخی مورد تخریب قرار گرفته و حتی بخشهایی از شواهد و مستندات تاریخی را از میان برده است.
او تصریح کرد:با این وجود بخشهایی باقی مانده از کف سازی های تاریخی این خیابان طی روند کاوش مشخص شد.
سرپرست هیات باستان شناسی افزود:در کارگاه شماره 6 دو دوره کف سازی شامل کف سازی آجر فرش و کف سازی سنگفرش متعلق به دوره های صفوی و قاجار و دو مسیر آبراه سنگ چین عمود بر هم بدست آمد .
جاوری با اشاره به اهمیت این داده ها و نشان دادن دو دوره تاریخی این خیابان و چگونگی نقش عبور آب یا به عبارت دیگر بازی با آب به منظور مفرح کردن هرچه بیشتر این خیابان در این بخش مهم و مرکزی آن خاطرنشان کرد:این بخشدر طرح کف سازی بصورت یک ویترین شیشه ایی پس از اتمام کاوش برای همیشه به نمایش گذاشته خواهد شد.
او افزود:در کارگاه های دیگر همین وضعیت کف سازی طی دو دوره صفوی و قاجار بدست آمد که البته بشدت بر اثر عبور تاسیسات شهری دچار آسیب شده و بخشهای اندکی از آنها باقی مانده که در امتداد کف سازی امروزی به تشخیص شورای فنی وزرات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور احتمالا در قسمتهایدیگری بصورت ویترین شیشه ایی  بخشهای قابل توجه و در خور حفاظت به نمایش گذاشته خواهد شد.
این باستان شناس گفت:همچنین در کارگاه شماره 2 در منتهی الیه جنوبی خیابان چهارباغ 5 عدد سنگ لبه خیایان با قدمت صفوی بدست آمد که در طرح کف سازی فعلی درجای خود مکان گذاری خواهند شد.
به گفته جاوری،از این کاوش تعداد قابل توجهی داده های باستانی اعم از قطعات سفال از دوره های مختلف، قطعات شکسته کاشی، قطعات فلز و آبگینه نیز تاکنون بدست آمده که بطور جداگانه تحت مطالعه قرار خواهند گرفت.
او افزود:این برنامه کاوش همچنان به مدت دو هفته دیگر برای تکمیل اطلاعات و مستند سازی هرچه بیشتر بقایای تاریخی این خیابان ادامه خواهد داشت.
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما