1396/2/26 سه شنبهدر نشست نکوداشت حکیم فردوسی مطرح شد
تجلی شاهنامه فردوسی در آثار موزه ایی
سادگی و نفوذ کلام فردوسی در شاهنامه باعث همگانی شدن این سروده گشته به نحوی که سطوح آثار سفالی، کاشی، فلزی و ... محل مناسبی برای یاد آوری داستان های حماسی – تاریخی و عاشقانه شاهنامه شده است.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، مهناز رحیمی فر این مطلب را در نشست "نکوداشت حکیم فردوسی "که به همت پژوهشکده زبان شناسی ، متون و کتیبه ها ی پژوهشگاه برگزار شد مطرح و به بیان مواردی از تجلی شاهنامه فردوسی در آثار موزه ایی پرداخت .
او شاهنامه فردوسی را یکی از گنجینه های ادبیات ایرانیان دانست و گفت : ویژگی های خاص شاهنامه فردوسی زمینه ساز تحولات اجتماعی در طی دوران مختلف بوده، بدین سبب می توان اثرات شاهنامه را اثراتی فرازمانی و فرامکانی دانست.
وی افزود : وجود تعداد قابل توجهی نسخه های دستنویس شاهنامه از دوران مختلف نشانگر ایجاد تحولی در زمینه هنر کتابت و کتاب آرایی و زمینه ساز ایجاد مکاتب هنری در دوران مختلف است.
رحیمی فر سادگی و نفوذ کلام فردوسی در شاهنامه را سبب همگانی شدن این سروده دانست که تنها محدود به نوشتن نسخه های سفارش داده شده از طرف شاهان و شاهزادگان نشده بلکه سطوح آثار سفالی، کاشی، فلزی و ...  محل مناسبی برای یاد آوری داستان های حماسی – تاریخی و عاشقانه  شاهنامه شده است.
او درادامه با مروری بر نسخه های مهم دستنویس شاهنامه  به بررسی اشعار شاهنامه فردوسی بر روی ظروف سفالین به ویژه ظروف مینایی، زرین فام و ظروف فلزی و... از دوران مختلف پرداخت.
شیدا رحیمی دیگر سخنران این نشست نیز به بیان تعریف انجامه و ویژگی های آن پرداخت و گفت :در خصوص شاهنامه فردوسی و بزرگی او بسیار سخن گفته شده  و پژوهش های گسترده ای از منظرهای های مختلف در آن صورت گرفته است .
او با طرح این پرسش که چرا تعداد نسخه های خطی شاهنامه با وجود بزرگی و ارزشمند بودن برای ایرانیان، نسبت به آثار دیگر شعرا بسیار محدود است تصریح کرد : طبق اسناد موجود هزار نسخه خطی از شاهنامه فردوسی وجود دارد که نشان می دهد از سال سرایش آن تا قرن سیزدهم هر سال یک نسخه از آن کتابت شده است.
او افزود : این در حالی است که این آثار در دسترس نیست و به دلیل اینکه نسخه های آن بر خلاف آثار شعرای دیگر همگی دارای نگارگری بوده اند همیشه محلی برای سوءاستفاده و جعل شده است.
 به این ترتیب که شاهنامه ها به دلیل ارزشمند بودن برگ برگ شده و هر برگ آن به نقطه ای از دنیا می رفته و به همین دلیل پیدا کردن یک شاهنامه کامل از ابتدا تا انتها کار بسیار مشکلی است .
رحیمی با اشاره به جایگاه انجامه در نسخه های قدیمی اظهار داشت :در گذشته کتابها دارای شناسنامه نبوده و مولف نیزبرای آن مقدمه نمی نوشته است.
 وی افزود :  انجامه در گذشته شناسنامه نسخه های خطی محسوب می شده که در انتهای آن آورده می شده  ،جایی که مولف سخنش تمام و کاتب که نویسنده بوده شروع به توضیح در مورد کتاب می کرده است  .
وی در ادامه به معرفی انواع انجامه و جایگاه آنها در نسخه های  خطی پرداخت و گفت :انجامه ها عامل مهمی در شناسایی نسخه های خطی هستند و اگر یک نسخه دارای انجامه باشد دارای ارزش بسیار زیادی است .
این کارشناس ، در ادامه به ارایه برخی از نمونه های انجامه در نسخه های مختلف شاهنامه پرداخت .
اشرف سراج  دیگر سخنران این نشست با بیان گوشه ای از پژوهش " استعاره‌های مفهومی احساسات در شاهنامه فردوسی "پرداخت و با اشاره به مطالعات صورت گرفته در خصوص شاهنامه و نتایج ارزشمند آنها گفت :یکی از رویکردهایی که باید در شاهنامه پژوهشی مورد توجه قرار گیرد دیدگاه زبان شناسی است .
او گفت :در این تحقیق 3800بیت از شاهنامه فردوسی از دیدگاه جدید ترین رویکرد در زبان شناسی یعنی زبان شناسی شناختی مورد بررسی قرار گرفته است .
وی هدف از این تحقیق را در این دانست که دریابیم مفاهیم انتضاعی احساسات در شاهنامه به وسیله چه استعاره هایی مفهوم پردازی شده است و افزود : این تحقیق می تواند برای مطالعات سبک شناسی و بررسی مسائل فرهنگی دوره شاهنامه موثر باشد زیرا که استعاره اساسا با فرهنگ  در ارتباط است .
او با بیان اینکه اغلب مطالعات که در ایران صورت می گیرد بر ادبیات فارسی معاصر استوار است  افزود : این در حالی است که اگر این مفاهیم در آثار قدیمی تر مانند شاهنامه صورت گیرد بسیار مفید خواهد بود .
سراج  در ادامه به مفاهیم نظری استعاره از دیدگاه شناختی اشاره کرد و به بیان برخی نظریه ها در این مورد پرداخت .
گفتنی است ، این نشست که با حضور زبان شناسان ، کارشناسان و علاقمندان به موضوعات میراث فرهنگی برگزار شد با شاهنامه خوانی سنتی کیخسرو ذوالفقاری همراه بود .

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما