1398/1/21 چهارشنبهدر قالب طرح پژوهشی
فرهنگ رودخانه ها و تالاب های شمال ایران بررسی شد
طرح پژوهشی «فرهنگ رودخانه ها و تالاب های شمال ایران» از طرح های پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به پایان رسید.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی امروز «چهارشنبه» با اعلام این خبر گفت : یکی از عناصر کلیدی دانش میراثی در ایران فرهنگ رودخانه ها و تالاب ها و چگونگی همزیستی با طبیعت در این دو حوزه مهم از محیط زیست کشور است .
او با ابراز تأسف از اینکه فراموشی این دانش میراثی با بحران هایی چون آسیب در برابر سیل و فجایع طبیعی دیگر همراه شده تصریح کرد : پژوهشکده مردم شناسی با توجه به ابعاد کاربردی موضوع یاد شده، طرح پژوهشی «فرهنگ رودخانه ها و تالاب های شمال ایران» را تعریف کرده و این طرح توسط بابک صدیقی به انجام رسیده است.
رییس پژوهشکده مردم شناسی افزود:با توجه به اهمیت کاربردی فرهنگ رودخانه ها در ایران که می تواند منجر به اصلاح رفتار زیست محیطی و مدل های گردشگری شود، گزارش یاد شده پس از ویرایش توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر می شود.
بابک صدیقی مجری طرح پژوهشی فرهنگ رودخانه ها و تالاب های شمال ایران نیز در مورد آن گفت : متاسفانه عناصر مهم فرهنگ رودخانه ها در شمال ایران چون قایق سازی سنتی در حال فراموشی است، در این طرح ضمن انجام مصاحبه با حاملان این فرهنگ ، سعی شده تا فرهنگ رودخانه ها و تالاب های شمال ایران در سه استان گیلان، مازندران و گلستان ثبت و ضبط شود.
او خاطرنشان کرد: در قالب این طرح ، به کمک عکس چشم اندازها و مناظر زیستی مرتبط با رودخانه ها و تالاب ها نیز ثبت و ضبط شده است .
ژیلا مشیری مدیر گروه اسطوره و آیین پژوهشکده مردم شناسی و ناظر علمی طرح نیز این کار را نوآورانه دانست  و گفت: برخلاف جنوب ایران که در مورد فرهنگ زیست محیطی دریا و رودخانه در آن کار شده ، در شمال ایران چنین تحقیقی کمتر مشاهده شده بود .
او افزود :این پروژه نیاز به تحقیق در این زمینه را بر طرف می سازد.


عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما