1396/9/13 دوشنبه
هفتادو پنجمین شماره فصلنامه اثر منتشر شد
هفتاد و پنجمین فصلنامه علمی، فنی، هنری اثر دارای مقاله‌ها و مطالب گوناگون علمی پژوهشی منتشر شد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، در این شماره از فصلنامه "اثر" مقالاتی همچون بررسی کتیبه های برج سه گنبد و مسجد جامع ارومیه،  بررسی سیر تحول معماری کاروانسراهای حیاط دار مرکز ایران و تحلیل نقش هندسه کالبد در شکل گیری گنبد یخچال های استان کرمان به چاپ رسیده است .
مقدمه ای بر مطالعه و شناخت باغ های اردشیر خوره (گور) در دوره ساسانی و اوایل اسلامی، مطالعات خاک شناسی مصالح خشتی تاریخی و باستانی در مناطق مختلف ایران و نیز گمانه زنی باستان شناسی و مطالعات مقدماتی به منظور حفاظت و استحکام بخشی ایوان غربی تخت سلیمان از مطالب دیگر این شماره از فصلنامه اثر است .
در مقاله پژوهشی " بررسی سیر تحول معماری کاروانسراهای حیاط دار مرکز ایران " آمده است؛ ابهامات متعددی در چگونگی تحولات ساختاری و فضایی این بناهای ارزشمند در ادوار مختلف تاریخی وجود دارد و از این رو بررسی شیوه طراحی و سیر تحول کاروانسراها ضرورت دارد.
در ادامه مقاله با استناد به نتایج پژوهش آمده؛ در دوره پیش از اسلام و اوایل دوره اسلامی، کاروانسراها به صورت منازل اتراق گاهی با ساماندهی حجره های متعدد پیرامون حیاط مرکزی طرح انداخته می شدند که این شیوه طراحی بر اسکان و استراحت کاروانیان متمرکز بوده است.
در بخش دیگری از این مقاله می خوانیم؛ در دوره صفویه فراوانی الگوها را می توان به انفجار الگوها تعبیر کرد. در این دوره ساخت کاروانسرا به اوج پختگی رسیده و نمونه های متعدد با طرح های متنوع و مقیاس های مختلف کالبدی – کارکردی از این دوره باقی مانده است.
نشریه علمی، فنی و هنری «اثر» فصلنامه ای است با درجه علمی ترویجی به صاحب امتیازی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با هدف بازتاب دستاوردهای علمی و پژوهشی در زمینه مطالعات شهرسازی، معماری، مرمت و حوزه‌های وابسته به آن در حوزه هنر و تمدن ایرانی به چاپ می‌رسد.
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما