1395/10/20 دوشنبه
آغاز فصل اول کاوش دستکندهای زیر زمینی تپه قلعه رباط آغاج
فصل نخست کاوش دستکندهای زیر زمینی تپه قلعه رباط آغاج واقع در شهرستان خمین با هدف بازشناسی و خواناسازی برخی فضاها و همچنین مطالعه یافته های فرهنگی در ارتباط با آن برای مشخص کردن گاهنگاری آغاز شد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، مجید منتظر ظهوری، سرپرست هیات با اعلام این خبر گفت: این کاوش می تواند، اطلاعاتی پیرامون چیستی، کارکرد، نحوه و دلایل شکل گیری ساختارهای معماری آن زمان را در پی داشته باشد.
به گفته این باستان شناس، کاوش در این دستکندها در دو کارگاه در بخش جنوبی تپه در حال پیگیری است و فضاهای کاوش شده شامل راهرو و اتاق و فضاهای جانبی آن و همچنین هواکشهای تعبیه شده به منظور تهویه هواست.
او افزود: بیشتر فضای راهروها به دلیل ریزش سقف و سرازیر شدن خاک و سنگهای سطحی تپه در اثر بارش باران پر شده اند.
وی اظهار داشت: با توجه به بررسی های باستان شناسی، این معماری دستکند زیر زمینی در زیر قلعه دفاعی (رباط) مستطیل شکل، که امروزه برخی از شواهد معماری آن قابل مشاهده می باشد. در دل بستری کنگلومرائی (سنگ) ایجاد شده است.
ظهوری با اشاره به کشف قطعات سفالی و بقایای استخوانی جانوران در این کاوش، خاطر نشان کرد: مطالعه یافته های فرهنگی به ویژه سفالینه ها مشخص کرده که این دستکندها به قرون میانی اسلامی (قرن 6 و 7 ه.ق) تعلق داشته است.
مجوز فصل نخست کاوش دستکندهای زیرزمینی تپه قلعه رباط آغاج توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری صادر شده است.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما