1398/8/29 چهارشنبهسرپرست کاوش‌های شهر سوخته :
حضورموفق باستان شناسان ایرانی در شهر سوخته /فعالیت بیش از 20گروه باستان شناسی و مرمتی ایرانی
هیئت باستان‌شناسی ایرانی در شهر سوخته با آغاز فعالیت‌هایش و موفقیت‌های اولیه‌ای که به دست آورد، در نگرش کسانی که در این حوزه همیشه چشمشان به غرب بوده، تأثیری بسزایی گذاشت و سبب شد تا کاوش در بسیاری ازبخش های دیگر این محوطه نیز به گروه ایرانی واگذار شود بنحوی که امروز20تا 25گروه تخصصی باستان‌شناسی و مرمتی از ایران در این محوطه فعال هستند.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سیدمنصور سیدسجادی، دبیر علمی همایش «هنر و تمدن جنوب‌شرق ایران، با محوریت شهر سوخته» در این مراسم گفت: فرهنگستان هنر و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری  و دیگر نهادهای ذی ربط به‌درستی ارزش مطالعات باستانی برای اکتشاف مسائل هنری را دریافته اند زیرا در هر محوطه باستانی، آثار هنری فراوانی گنجانده شده اند که باید مطالعه شوند.
وی با بیان اینکه مطالعه هنر باستان به چگونگی تاریخ هنر فلات ایران می انجامد افزود: با توجه به روابط ناگسستنی بین فرهنگ‌ها که از گذشته تا امروز وجود داشته، نمی‌توان بخش‌هایی از یک دوره‌هایی را نادیده گرفت؛ به همین دلیل با اینکه محوریت کار درباره شهر سوخته است، ما از همکارانمان در دوره‌های دیگر تاریخی و اسلامی نیز خواهش کردیم که مطالعاتشان را در اختیار ما قرار دهند.
سید سجادی ادامه داد:صد سالی از مطالعات روی شهر سوخته می گذرد و کارِ گروه باستان‌شناسی ایتالیایی کار ما را سخت کرد؛ چون در همه زمینه‌ها، تحقیقاتی مؤثر را ثبت کرده بودند و درصد بالایی از موفقیت‌های به‌دست‌آمده مدیون پرفسور ماریتسیو توزی است.
وی در خصوص فعالیت کارگروه باستان‌شناسی ایرانی در شهر سوخته اظهار داشت: گروه باستان‌شناسی ایرانی در شهر سوخته با آغاز فعالیت‌هایش و موفقیت‌های اولیه‌ای که به دست آورد، در نگرش کسانی که همیشه چشمشان به غرب بوده، تأثیری بسزا گذاشت و سبب شد تا کاوش در بسیاری از قسمت‌های دیگر را نیز به گروه ایرانی واگذار کنند و امروز حدود 20تا25 گروه تخصصی باستان‌شناسی و مرمتی از ایران در این بخش کشور فعال هستند.
دبیر علمی همایش یکی از کارهای تأثیرگذار در شهر سوخته را آموزش جوانان و فارغ‌التحصیلان و پژوهندگان جوان‌تر دانست و گفت:آنها با تکیه بر توانایی خودشان، پژوهش‌های بیشتری را انجام دادند البته یکی دیگر از اهداف ما در شهر سوخته، بازسازی جامعه باستانی بود که ما بر این کار اصرار داشتیم و برای این کار دست به کاوش زدیم.
سید سجادی در ادامه تصریح کرد:هیئت باستان‌شناسی شهر سوخته تاکنون توانسته است مطالعاتی در زمینه‌ انسان‌شناسی در شهر سوخته انجام دهد و ما سعی کردیم آن را به مطالعات دیگر هم تعمیم دهیم و در حال حاضر مطالعاتی در حوزه پزشکی نیز انجام شده است.
وی در پایان به معرفی محورهای همایش پرداخت و تصریح کرد:در این همایش مطالعات بسیاری از زبده‌ترین استادان ایتالیایی و آلمانی و ایرانی ارائه خواهد شدکه شاید دست رنج کارگران منطقه سیستان‌وبلوچستان باشد زیرا آن ها  ایفاکننده نقشی مهم در این پژوهش ها هستند و اگر ان ها نبودند باستان شناسان نمی توانسنتد به درستی به اکتشافات بعدی خود دست بزنند.


عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما