1396/12/22 سه شنبهبهشتی در نشست« راهنمایان گردشگری» مطرح کرد :
باز کردن زبان آثار تاریخی کار راهنمایان گردشگری است
باز کردن زبان آثار فرهنگی- تاریخی برای برقراری ارتباط با مخاطبان ، کار راهنمایان گردشگری است و باستان شناسان تنها می توانند خوراک آنها را در مورد درستی سخنان شان مبنی بر اینکه آنچه می گویندحاصل یک جستجوی علمی است فراهم کنند.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سید محمدبهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این مطلب را در نشست راهنمایان گردشگری مطرح کرد و با ابراز خرسندی از حضور در جمع این افراد که نقش بسزایی در معرفی فرهنگ ایرانی ایفا می کنند گفت : خوشبختانه کشور ایران جذابیت زیادی برای انواع گردشگری هایی که قصدشان ملاقات با ما نیست ندارد .
او تصریح کرد : ایران برای افرادی که قصد ملاقات با فرهنگ ایرانی را دارند کشور بسیار جذابی است.
وی با اشاره به آمارهای موجود از رتبه ایران در میان کشورهایی که مقصد گردشگری هستند گفت :صرف وجود آثار فرهنگی - تاریخی ، موزه ها و ... برای فراهم کردن شرایط ملاقات کافی نیست .
بهشتی افزود :بسیاری از مواردی که به بهانه آن گردشگران  را در این سرزمین می چرخانیم بدون راز گشایی چیزهای قابل فهمی نیستند .
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به سفرهایی که در دوران دانشجویی به واسطه رشته تحصیلی اش که معماری بوده به تمامی شهر ها و روستاهای ایران داشته است تصریح کرد : پیش از آنکه در دهه هفتاد به سازمان میراث فرهنگی بیایم اگر کسی از من می پرسید که آیا ایران را می شناسی با قاطعیت پاسخ می گفتم بله زیرا که شواهدی هم برای اثبات مدعایم داشتم .
برای نمونه روستای ابیانه را با گروهی از دوستانم در ابتدا معرفی کرده بودیم و از فاصله زاهدان تا چابهار را که کمتر کسی آن زمان جاده اش را می شناخت پیموده بودیم .
او گفت : بعد از گذشت سه ماه از آمدنم به سازمان میراث فرهنگی و سفرهایی که با کارشناسان به نقاط مختلف ایران داشتم ، در پاسخ به آن پرسش این بار با قاطعیت پاسخ می گفتم که من ایران را نه دیده ام و نه گشته ام .
وی افزود :زمانی یک اثر تاریخی را می بینید در حالیکه زبانش باز نیست و با شما سخن نمی گوید و درست مانند فردی است که در خیابان او را می بینید شاید بتوانید ظاهر او را توصیف کنید ولی احتمالا هزاران نفر این مشخصات را دارند از این رو اسم این را نمی شود ملاقات و معرفی گذاشت .
مانند اینکه شما به خانه اقوامتان دعوت شده اید ولی  زمانیکه آنجا می روید با شخصی ملاقات می کنید که شبیه فرد مورد نظر شمااست ولی خود او نیست .
او خاطرنشان ساخت که کار راهنمایان گردشگری باز کردن این زبان برای کسانی است که در این تخصص به سر نمی برد .
بهشتی در ادامه با یادی از مرحوم شاپور شهبازی که مهمترین هخامنشی شناس دوران خودش بود و بخش هخامنشی بیشتر دایر ه المعارف های دنیا را نوشته است گفت : در سفری گروهی به شیراز توفیق این را داشتیم که از راهنمایی مرحوم شهبازی بهره مند شویم .
او افزود :در میان همسفران معماران ، پزشکان و ... حضور داشتند که زمان معرفی تخت جمشید از طرف مرحوم شهبازی انگار متوجه صحبت های وی نمی شدند گویی به زبانی دیگر سخن می گفت به همین دلیل از او خواستم چشم هایش را ببندد و آنچه را تصور می کند به سخن بیاورد او هم پذیرفت .
بعد از بازگشت از تخت جمشید در هتل متوجه ناراحتی دختر جوانی در گروه شدم علت را جویا شدم و دختر جوان در پاسخم گفت :سخنان استاد شهبازی آنقدر در من تأثیر گذاشته که احساس عجیبی پیدا کردم ، به نحوی که از دیشب خواب به چشمانم نیامده است .
او با بیان اینکه فکر نمی کنم آن دختر تا پایان عمرش این ملاقات را فراموش کند افزود : راهنمای گردشگری می تواند یک چنین ملاقات هایی را ترتیب دهد .
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به این نکته که باستان شناسان تنها می توانند خوراک تهیه کنند و نمی توانند یک  چنین ملاقات هایی را ترتیب دهند تصریح کرد : حرف های شما می تواند دقیق و صحیح باشد از این بابت که حاصل یک جستجوی علمی است اما زبان باستان شناسان برای فراهم کردن این ملاقات ها مناسب نیست و این کار تورگردان ها و رهنمایان گردشگری است که این ملاقات را ترتیب دهند .
او تأکید کرد :حال اگر مشتاقان باشند ، موضوع ملاقات هم مهیا باشد ولی  راهنما نباشد که این ملاقات را ترتیب دهد ، پس ملاقات اتفاق نمی افتد.
بهشتی در ادامه با اشاره به برخی کاستی های کار راهنمایان گردشگران گفت :در خیلی از سفرها دیده ام که برخی راهنمایان برای اینکه در مخاطبان اثر گذارند داستانی هایی به هم می بافند که واقعیت ندارد و در اینجااست که مانع ملاقات می شوند و ملاقات را ترتیب نمی دهند .
وی خاطر نشان کرد : تحصیلات در این رشته معیار راهنمای گردشگر بودن نیست زیرا راهنما کسی است که خودش این ملاقات را کرده باشد و همه چیز را به درستی به جا آورد .
 ذات نا یافته از هستی بخش...
کی تواند که شود هستی بخش
او تأکید کرد : راهنمای گردشگری اگر خودش ملاقات را انجام داده باشد حتما از کیفیت رفتاری ، ادب و نگاهی خاص برخوردار می شود و قابلیت این را می یابد که خیلی از موجودات زبان بسته خود را به او بنمایند تا معرفی شان کند.
به گفته بهشتی، آثار فرهنگی تاریخی بسیار ناز دارند و خودشان را برای هر کسی که نامحرم و غریبه است  می پوشانند و تنها برای محرم ها آشکار می شوند و همواره دنبال محرم می گردند.
او در پایان تصریح کرد : پری رو تاب مستوری ندارد و فرهنگ ما نیز که پری رو است تاب مستوری ندارد .
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما