1397/8/15 سه شنبه
خواناسازی کاروانسرای زکی خانی انجام شد
کاروانسرای زکی خانی دورة صفویه در مسیر راه تاریخی شیراز به اصفهان در زرقان فارس که به ترمینال تاکسیرانی تبدیل شده بود برای بازگرداندن آن به حالت اولیه خواناسازی شد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اکبر عزیزی، سرپرست برنامة خواناسازی پلان کاروانسرای زکی خانی زرقان امروز سه شنبه با اعلام این خبر گفت: محوطة کاروانسرا در دو دهة گذشته تبدیل به ترمینال تاکسیهای برون شهری شهر زرقان شده بود و شهرداری با هدف زیباسازی فضای شهری تصمیم به تغییر کاربری به محوطة کاروانسرا گرفته بود از اینرو با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی فارس و شهرداری زرقان برنامه خواناسازی توسط باستان شناسان انجام گرفت.

                                                                                                                       تخریب بخش شرقی توسط شهردار
او در ادامه گفت: متاًسفانه حدود 12 سال پیش شهردار وقت زرقان با تخریب بخش شرقی بنای کاروانسرا و آسفالت کردن سطح محوطه حیاط کاروانسرا و قسمتهای تخریب شده تلاش در پاکسازی و زیباسازی شهر داشت به همین دلیل کاوش باستان شناسی با اولویت قراردادن خواناسازی پلان بنا ضروری بود.
او افزود: با استناد و کمک گرفتن از تصاویر هوایی بین سالهای 1345 تا امروز محدودة بخش شرقی در قسمتهای تخریب شده، با ایجاد چند کارگاه کاوش خواناسازی شد. او در ادامه مساحت بخش خواناسازی شده را حدود 800متر مربع است، گفت: با پاکسازی این قسمتها از نخاله های شهری و آوارهای ایجاد شده بقایای پی دیوارهای بنا نمایان شد.

                                                                                                                      قرینه بودن بخش شرقی با قسمت شمالی
به گفته این باستان شناس، پلان کاوش شدة بخش شرقی، نشان دهندة قرینه بودن این قسمت با قسمت شمالی کاروانسرا است که هنوز سالم و پابرجا می باشد.
عزیزی با اشاره به استفاده از سنگهای لاشه و تراش خورده در ساخت پی و دیوار بنا و ترکیب آهک و خاک به عنوان ملات در بین رج سنگها گفت: دیوارها و سقف کاروانسرا با آجر ساخته شده است.
وی با استناد به  متون تاریخی، تاریخ تقریبی ساخت کاروانسرا را بین اواخر دورة صفویه تا آغاز زندیه اعلام کرد و گفت: کاروانسرای زکی خانی که در مسیر راه تاریخی شیراز به اصفهان قرار داشته در زمان ساخت خارج از شهر و از جمله کاروانسراهای برون شهری محسوب می شد و در میان بافت شهری قرار گرفته است.

                                                                                                                      تبدیل بخش جنوبی به سرویس بهداشتی
عزیزی اظهار داشت: بخش باختری کاروانسرا نیز تبدیل به پیاده¬رو حاشیة خیابان و بخش جنوبی با ساخت سرویس بهداشتی، اتاق فروش بلیط و استراحتگاه رانندگان از بین رفته است و با خواناسازی پلان بخشهای تخریب شده بخش شرقی برنامه در این فصل به پایان رسید.
او در پایان با اشاره به صدور برنامة خواناسازی پلان کاروانسرای زکی¬خانی زرقان توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، گفت: این برنامه با همکاری  اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس و شهرداری شهر زرقان انجام گرفت.

   


عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما