1398/10/22 يكشنبهیک پژوهشگر حوزه گردشگری سلامت :
گردشگری سلامت امری مغفول مانده در کشور که ظرفیت رشد 5 برابری دارد
استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه گردشگری سلامت، ظرفیت افزایش این نوع گردشگری در کشور را تا سقف 5 برابر وضع موجود دانست که از آن غفلت شده است.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علی رادمند در نشست تخصصی گروه گردشگری پژوهشگاه گفت: در حوزه گردشگری سلامت ابتدا باید بیماران بین المللی که به سه حوزه توریست پزشکی(medical tourist ) ، درمان توریست(Tourist health care) و پناهنگان بیمار ،تقسیم می شوند را از یک دیگر جدا سازی کنیم.
وی ادامه داد: هر کدام از این بیماران بین المللی در جهان تعریف ویژه ای دارند که به طور مثال توریست پزشکی (medical tourist ) به این معنی است که فرد خارجی با هدف دریافت خدمات پزشکی از کشور خود سفر کرده و به کشور دیگر برای دریافت خدمات پزشکی مراجعه می کند.
رادمند افزود: همچنین درمان توریست (Tourist health care) به این معنی است که گردشگر در زمان ورود به کشور مقصد ،فرد سالمی بوده اما در کشور مقصد دچار بیماری شده و به همین دلیل به خدمات پزشکی نیازمند می شود.
وی نمونه دیگر از بیماران بین المللی را  پناهندگان و اقدامات درمانی آن ها در کشور مقصد اعلام کرد.
این پژوهشگر حوزه سلامت  با اشاره به اینکه  طبق آمار، 176 کشور در دنیا به گردشگران سلامت خدمات ارائه می دهند تصریح کرد: گردش مالی خدمات گردشگری سلامت براساس برآوردهای بین المللی 439 میلیارد دلار در سال 2018 بوده که به نسبت سال قبل از آن رشدی 25 درصد  داشته است.
این استاد دانشگاه با یادآوری اینکه3 تا 4 درصد مردم دنیا با قصد دریافت خدمات پزشکی سفر می کنند افزود: طبق آمار جهانی اعلام شده علاوه بر گردشگری سلامت ،سفر به خاطر دریافت خدمات تندرستی در دنیا درآمدی برابر با 4.2 تیریلیون دلار در سال 2017داشته که در این میان سهم درمان های سنتی و مکمل ها 360 میلیارد دلار بوده است.
وی محیط مناسب مقصد، صنعت پیشرفته درمانی و کیفیت خدمات را از شاخص های سنجش مراکز بین الملی در خصوص رتبه بندی کشورهای پذیرنده گردشگران سلامت دانست و گفت: کانادا در این رتبه بندی اولین کشور و ایران با 36امتیاز در رتبه 41 این رنکینگ قرار دارد؛ البته بسیاری ازگردشگران سلامت به دلیل قیمت های پایین و صرفه اقتصادی به کشور ما سفر می کنند.
رادمند در ادامه با طرح این پرسش که چرا مردم باید از کشور خود برای درمان به کشورهای دیگر سفر کنند گفت: گردشگران سلامت در واقع برای دریافت خدمات با کیفیت در کشور مقصد، هزینه پایین تر نسبت به کشور خود و گریز از ضعف و نبود خدمات در کشور مبدا و یا طولانی بودن زمان انتظار برای دریافت خدمات به کشورهای دیگر سفر می کنند.
وی در ادامه  بر آمارهای اعلامی در این خصوص از سوی وزارت بهداشت و درمان  گریزی زد و گفت: در سال گذشته 550 هزار گردشگر پزشکی به 166 بیمارستان دارای مجوز مراجعه کرده اند که از این تعداد 72 هزار نفر  بستری شده اند.
این محقق ادامه داد:متوسط  هزینه کرد هر یک از گردشگران سلامت در ایران 3 هزار دلار بوده که در واقع70 درصد آن ها برای دریافت خدمات نازایی، چشم، ارتوپدی و قلب و عروق به کشور مراجعه کرده اند.
وی با تاکید بر اینکه ایران ظرفیت پذیرش 5 برابری در حوزه گردشگری سلامت  را داراست  افزود: می توان تعداد گردشگران سلامت را با توجه به زیر ساخت ها به 2 تا 2.5 میلیون نفر در سال های آتی رساند.
رادمند در پایان به مشکلات و روش های جذب گردشگر سلامت پرداخت و تصریح کرد:80 تا 90 درصد گردشگران به وسیله دلال ها وارد کشور می شوند و 10 درصد باقی مانده از طرق دیگر مانند شرکت های تسهیل گر این امر به کشور سفر می کنند .
او در پایان خاطرنشان کرد: البته مشکلات جذب گردشگر سلامت در کشور ما به نبود راه های منطقی برای ورود، عدم برندینگ مناسب و نبود ویزای اختصاصی برای سلامت در ایران باز می گردد.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما