1398/4/18 سه شنبهکشیش کلیسای شرق آشور ارومیه :
کتاب«مراسم آیینی و کلیساهای شرق آشوری ارومیه » هدیه دولت جمهوری اسلامی به جامعه آشوریان ایران است
داریاوش عزیزیان کشیش کلیسای شرق آشور ارومیه ،چاپ کتاب«مراسم آیینی و کلیساهای شرق آشوری ارومیه » را اتفاقی بی نظیر و به اندازه تاریخ 2هزار ساله حضور این کلیسا در ایران دانست وگفت : این کتاب هدیه ای از دولت جمهوری اسلامی به جامعه آشوریان ایران است که می توانیم آن را به دوستانمان هدیه دهیم .

.


به گزارش خبرنگار پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری ، او که در مراسم رونمایی از این کتاب سخن می گفت افزود : انتشار این کتاب ارزشمند و نفیس که فعالیت کلیساهای شرق آشوری ارومیه را به روایت تصویر بازگو می کند نشانه اهتمام دولت جمهوری اسلامی ایران است .
وی با اشاره به جایگاه کلیسای شرق و زمان شکل گیری و حضور آن در ایران تصریح کرد: در کتاب مقدس ،کشور ایران تحت عنوان سرزمین پارس شناخته شده و همواره در آن حضوری سبز دارد.
او گفت : کلیسای شرق برای ارتقای فرهنگ ایرانی فعالیت های گسترده ای انجام داده که بخشی از آن به کوشش عباس تحویلدار و پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، در این کتاب آمده است .
کشیش عزیزیان در ادامه با اشاره به وجود 80باب کلیسا در ارومیه افزود : در این پروژه 20کلیسا که از منظر میراث فرهنگی مورد توجه بودند عکاسی شده اند .
وی در ادامه به وجود کلیسای حضرت مریم در ارومیه اشاره کرد که از قدیمی ترین کلیساهای جهان بشمار می آید و گفت : بنا به روایات تاریخی موجود یکی از موبدانی که شاهد تولد مسیح بوده در این کلیسا دفن شده است .
کشیش کلیسای شرق آشور ارومیه تصریح کرد : به سرانجام رسیدن پژوهش ها در این باره  و اثبات این روایت تاریخی موجب ارتقای گردشگری مذهبی این منطقه خواهد شد .
او در پایان به اشاره به فرصت های گردشگری موجود در ارومیه گفت : ریشه تمام آشوریانی که در سراسر ایران پراکنده هستند به ارومیه باز می گردد .
                                                                                  ایران خاستگاه یگانه پرستی و اعتقاد به خداوند
علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی دیگر سخنران این نشست ، ایران را سرزمین شگفت انگیزی دانست که به قول مهرداد بهار یکی از خاستگاه های یگانه پرستی و اعتقاد به خداوند است.
او افزود : اینکه بخشی از میراث این سرزمین با میراث نیایش و اعتقاد به خداوند در حضور اقوام دینی ایران چون مسیحیان ، آشوریان، ارامنه و زرتشتیان قابل تقسیم و تصورمی نماید بسیار جذاب و ارزشمند است .
این مردم شناس تصریح کرد :به این دلیل می توانیم بگوییم تنوع فرهنگی ارتباط عمیقی با میراث نیایش و وحدت معنوی و عبور از معیار هایی همچون رنگ و نژاد که دنیای امروز بر سر آن دچار جنگ است دارد .
حسن زاده این معیار ها را سبب دوری همواره انسان از خداوند عنوان کرد و گفت : به قول داستایفسکی نویسنده بزرگ روسی جایی که خدا نباشد هر جنایتی رخ خواهد داد .
رییس پژوهشکده مردم شناسی در ادامه با اشاره به «کتاب مراسم آیینی و کلیساهای شرق آشوری ارومیه» افزود : عباس تحویلدار مولف این کتاب ، تصویر گر فرهنگ ایرانی و فرهنگ های نزدیک به آن همچون هندی است که  همواره پژوهشکده مردم شناسی را همراهی کرده است .
او با اشاره به همکاری های اسقف بنیامین در تألیف این کتاب تصریح کرد :این کتاب تصویر گر میراث کهن و قدیمی کلیسای شرق آشوری به عنوان یکی از اقوام کهن ایرانی است که مسلما میراث آن جز میراث ایرانی به شمار می رود .
حسن زاده با اشاره فعالیت های  پژوهشکده مردم شناسی در سالهای گذشته در حوزه اقوام دینی ایران ؛ زرتشتیان ، ارامنه ، یهودیان و... تصریح کرد : از 16پژوهش انجام شده در ین حوزه،  8 پژوهش از سال 93 به بعد صورت گرفته و برخی نیز بصورت کتاب به چاپ رسیده است .
وی بررسی وضعیت اجتماعی - سیاسی کلیمیان در ایران ، سابقه تاریخی ارامنه و مسیحیان ، کلیساهای کاتولیک ایران ، بانک اطلاعاتی کلیسای شرق آشور ، سنت پارچه باقی در بین زرتشتیان ، مطالعه بر روی عروسک بی بی کک زرتشتی و ثبت ملی آن ، فرهنگ وقف در بین زرتشتیان ، ارسال پرونده مهرگان که بخشی از آن به فرهنگ زرتشتیان باز می گردد و ... را از جمله این طرح ها عنوان کرد که توسط پژوهشکده مردم شناسی به منظور معرفی میراث اقوام دینی ایران انجام شده است  .
                                                                                            جایگاه ویژه تمامی ادیان در سرزمین ایران
علیرضا قلی نژاد معاون فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، دیگر سخنران این نشست گفت : اگر فرهنگ و جلوه های آن را حاصل تعامل انسان با محیط قلمداد کنیم در سرزمین پهناور ایران و در مرتبه ای بالاتر در جهان ایرانی با وجود این تنوع فرهنگی و اقلیم گسترده شاهد جلوه های متنوع فرهنگی هستیم .
او افزود : این سرزمین در حوزه آیین ها نیز از تنوع زیادی برخوردار است و به غیر از ادیانی که خاستگاهشان این سرزمین است سایر ادیان نیز جایگاه ویژه ای دارند که می توان همگی را در ارتباط با اسلام دید .
قلی نژاد اظهار داشت :کاری که پژوهشگاه به عنوان یک نهاد حاکمیتی انجام می دهد نظری و عملی کردن جلوه های فرهنگی سرزمین ایران در قالب پژوهش است که البته پژوهشکده مردم شناسی در این زمینه پیشگام است .
معاون فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه گفت : با نگاهی بر پژوهش های صورت گرفته در خواهیم یافت که این سرزمین چه قابلیت هایی  گسترده ای دارد و پژوهشگران با کمترین امکانات سعی در بازگویی ، نقد و انتشار گسترده آنها دارند .
وی افزود : چاپ کتاب «مراسم آیینی و کلیساهای شرق آشوری ارومیه » نتیجه تعامل پژوهشکده مردم شناسی با مجموعه های دیگر این حوزه است که توانسته با ارتباط با کلیسای شرق آشوری به معرفی این بخش از میراث فرهنگی ایران بپردازد .
                                                             هیچ عکس آرشیوی در کتاب «مراسم آیینی و کلیساهای شرق آشوری ارومیه وجود ندارد
عباس تحویلدار مولف کتاب« مراسم آیینی و کلیساهای شرق آشوری ارومیه» نیز در ادامه این نشست بااشاره به چگونگی شکل گیری پژوهش و چاپ این کتاب گفت : کمک های پژوهشکده مردم شناسی و اسقف بنیامین در چاپ این کتاب بسیار ستودنی است .
او افزود : با وجودیکه عکس های زیادی از کلیساهای شرق عاشوری در آرشیو داشتم برای این کتاب از هیچ عکس قدیمی استفاده نکردم و تمامی آیین ها را دوباره عکاسی کردم .
وی گفت : به جای 5سفری که برای این پروژه تعیین شده بود 9سفر انجام دادم و دراین کتاب از هیچ یک از عکس های کتاب «ایران سرزمین صلح ادیان الهی » استفاده نکردم .   
گفتنی است ، کتاب «مراسم آیینی و کلیساهای شرق آشوری ارومیه » ، که با حمایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و پژوهشکده مردم‌شناسی به چاپ رسیده یک پژوهش مستند نگاری و مردم شناختی تصویری در چارچوب طرح های تحقیقاتی و سلسله کتاب های دانشنامه تصویری آیین های ایرانی پژوهکشده مردم شناسی است که به مستند نگاری و ثبت مردم نگاری آیین ها و فضاهای فرهنگی قوم ایرانی و دینی شرق آشوری پرداخته است .

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما