1397/4/19 سه شنبه
قدمت تربت حیدریه به دوره اشکانی و ساسانی باز می گردد
کاوش نجات بخشی محوطه دامسک تربت حیدریه خراسان رضوی حاکی است این محوطه به دوران تاریخی (اشکانی -ساسانی) تعلق دارد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهدی فلاح مهنه، سرپرست کاوش نجات بخشی محوطه دامسک تربت حیدریه امروز شنبه «سه شنبه» با اعلام این خبر گفت: در پی گزارش اعضای انجمن میراث فرهنگی روستای دامسک به یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان تربت حیدریه و کشف یک عدد خمره سفالی در اراضی حومه شهر تربت حیدریه، پس از بررسی های کارشناسی و با توجه به حساسیت موضوع و کاوش های غیر مجاز در این محدوده اقدامات لازم برای اخذ مجوز کاوش نجات بخشی در این محوطه انجام شد.
به گفته این باستان شناس، بر اساس کاوشهای صورت گرفته و بررسی های علمی اولیه این محوطه در جریان تسطیح اراضی توسط کشاورزان کاملا آشفته و تخریب شده است.
او با اشاره به بررسی  حدود 27 خمره سفالی گفت: این خمره ها احتمالا کاربرد ذخیره سازی داشته اند.
فلاح در ادامه گفت: نتایج مطالعات اولیه نشان می دهد این محوطه که از گستردگی قابل ذکری برخوردار است به دوران تاریخی (اشکانی -ساسانی) تعلق دارد.
او اظهار داشت: ادامه و تکمیل مطالعات این کاوش می تواند به روشن شدن وضعیت کلی این محوطه و شرایط منطقه  در دوره تاریخی کمک قابل توجهی کند.
وی با اشاره به استفاده از مطالعات میان رشته ای مانند گیاه باستان شناسی و ژئومورفولوژی در این کاوش گفت: نتایج این مطالعات کمک شایانی به کسب اطلاعات دقیق از گذشته این محوطه و منطقه خواهد کرد.
مجوز کاوش نجات بخشی محوطه دامسک تربت حیدریه خراسان رضوی توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما