1396/1/28 دوشنبهدر دومین روز نخستین همایش ملی کاربرد روش های آماری در پژوهش های باستان شناسی ایران برگزار شد:
کارگاه های نمونه گیری، داده کاوی و نرم افزار آماری در باستان شناسی
کارگاه های نمونه گیری، داده کاوی در باستان شناسی و همچنین کارگاه کاربرد نرم افزار آماری spss در مطالعات باستان شناسی در دومین روز نخستین همایش ملی کاربرد روش های آماری در پژوهش های باستان شناسی ایران در محل پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، محمد رضا فرید روحانی، مدرس کارگاه روش های نمونه گیری در باستان شناسی هدف از برگزاری این کارگاه را مرور روش های احتمالاتی و غیر احتمالاتی نمونه گیری و کاربرد این روش ها در کاوش های باستان شناسی عنوان کرد.
او اظهار داشت: پس از بررسی چرایی اجرای طرح های مختلف نمونه گیری به ویژه در کاوش های باستان شناسی، شرکت کنندگان در این کارگاه با روش های مختلف نمونه گیری در باستان شناسی و ویژگی های این طرح ها و مزایا و معایب آنها آشنا خواهند شد.
به گفته روحانی، نحوه اجرا و پیاده سازی این طرح ها و نحوه به دست آوردن برآورد ویژگی های مختلف، با توجه به اهدافی که برای بررسی نمونه ای تعریف شده، آموزش داده می شود.
او افزود:  برای ورود و تحلیل نتایج هرکدام از طرح نمونه گیری متناسب با هدف مطالعه، محیط های نرم افزاری مناسب معرفی خواهند شد.

                                                          کارگاه داده کاوی در باستان شناسی
دومین کارگاه "همایش ملی کاربرد روش های آماری در پژوهش های باستان شناسی ایران" با عنوان "داده کاوی در باستان شناسی" برگزار شد.
عادل محمدپور، آشنایی با روش های ناپارامتری که بیشتر در یادگیری ماشین از آن ها استفاده می شود را یکی از اهداف این کارگاه عنوان کرد.
او از دیگر اهداف این کارگاه به استفاده از فنون آماری برای یافتن الگو اشاره کرد.
به گفته محمدپور؛ فرایند داده کاوی، فنون داده کاوی، چالش های داده کاوی و کاربرد داده کاوی در باستان شناسی از جمله سرفصل های مطرح شده در این کارگاه بودند.
او در توضیح داده کاوی گفت: داده کاوی، ابزاری مناسب برای تجزیه و تحلیل اطلاعات، کشف و استخراج روابط پنهان در دادگان ها (پایگاه داده ها) است.

                                                           آشنایی با کاربرد نرم افزار spss
سومین کارگاه  "همایش ملی کاربرد روش های آماری در پژوهش های باستان شناسی ایران" با عنوان "کاربرد نرم افزار آماری SPSS در مطالعات باستان شناسی" برگزار شد.
عبدالکریم شادمهر، از دلایل انتخاب نرم افزار SPSS به محبوبیت، سهولت استفاده توسط کاربران و وجود تعداد بسیار زیاد کتاب های راهنما به زبان فارسی اشاره کرد. 
دبیر کمیته علمی همایش گفت: در این کارگاه تلاش کردیم به مثال های واقعی و داده های در دسترس و روش های توصیفی و تحلیلی که بیشترین کاربرد را در مطالعات باستان شناسی دارند، پرداخته شود و حتی الامکان از مفاهیم پیچیده و دشوار ریاضی و محاسباتی خودداری شود تا تفسیر نتایج آماری به زبان ساده و قابل فهم برای شرکت کنندگان باشد.
او افزود: در این کارگاه مفاهیم و مطالب به صورت پله پله و از ساده ترین مثال های موجود ارائه شد.
شادمهر  با اشاره به این که بسیاری از مطالعات باستان شناسی، شامل مجموعه ای از شواهد حقیقی، فرضیات و پدیده ها هستند، گفت: با جمع آوری مناسب اطلاعات کمی و کیفی از نمونه های به دست آمده و با به کارگیری آنها و اجرای استدلال های منطقی تلاش برای ساخت نظریه ها، انجام پیش بینی ها و به تصویر کشیدن گذشته ای ناشناخته می شود.
او اظهار داشت: تحلیل گر ماهر اطلاعات ابتدا باید با ارزیابی داده ها و اهداف، تکنیک های آماری مورد نیاز برای رسیدن به اهداف را مشخص کند تا با ساده ترین روش های ممکن به اهداف خود رسیده  و سپس با استفاده از نرم افزارهای مناسب اقدام به تهیه بانک اطلاعاتی مناسب، تجزیه و تحلیل، تهیه خروجی و تفسیر آن برای رد یا قبول فرضیه ها کند.
او گفت: نبود آگاهی و آشنایی مناسب و کافی با روش های آماری و محاسباتی ناخودآگاه باعث اجتناب از روش های پیشرفته و تکیه بر روش های سنتی و شهودی منجر به دور شدن از اهداف مطالعه و نبود دقت کافی خواهد شد.


عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما