1397/3/21 دوشنبه
اطلس مردم نگاری امسال رونمایی می شود
چند طرح کاربردی از جمله بررسی الگوهای ابتدایی صید بومیان در جزیره قشم ، بررسی پوشاک و پارچه های سنتی زرتشتیان ایران و... در حال انجام است و اطلس مردم نگاری که در سال 1396 به مراحل پایانی خود رسیده امسال رونمایی می شود.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، علیرضا حسن زاده ریس پژوهشکده مردم شناسی امروز «دوشنبه » با اعلام این خبر در باره فعالیت های این پژوهشکده در سال 1396 گفت:  فعالیت های علمی و عملی پژوهشکده مردم شناسی در سال 1396 نشان از توانمندی این پژوهشکده در انجام تحقیقات کاربردی در توسعه پایدار  کشور دارد .
او پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری را یکی از مهمترین مراکز علمی تولید کننده کتاب های علمی پژوهشی، تالیفی و ترجمه در حوزه مردم شناسی اعلام کرد .
حسن زاده افزود : 10جلد کتاب شامل نوروز نامه سغد، نوروز، تنوع فرهنگی و فرهنگ صلح، جشن نوروز ، تنوع فرهنگی و میراث فرهنگی ناملموس، غذا در آیینه فرهنگ، مجموعه مقالات مردم شناختی جزیره قشم، بررسی مردم شناسی روایت های زنانه از دوران دفاع مقدس، مردم شناسی تیران و کرون، مجموعه مقالات مردم شناسی دفاع مقدس و پژوهش نامه پژوهشکده مردم شناسی که مجموعه فعالیت‌ها و گزارش‌های پژوهشی پژوهشکده مردم‌شناسی را در طی سال‌های 1393 تا 1396 در بر دارد در سال 1396به همت پژوهشکده مردم شناسی به چاپ رسیده است .
وی در ادامه به برخی از طرح تحقیقاتی پایان یافته در سال 1396 توسط پژوهشکده مردم شناسی اشاره کرد و اظهار داشت : بانک اطلاعات تصویری سنن و فضاهای دینی و فرهنگی کلیساهای شرق آشوری در ارومیه، طرح بررسی رابطه مدیریت پسماندهای زیست محیطی با توسعه صنعت توریسم پایدار با تمرکز بر سواحل استان گلستان، دایره المعارف اقوام ایران: سیستان و بلوچستان ، بانک واژگان پزشکی سنتی ایران، موسیقی بومی خراسان، شناخت و بررسی عروسک ها و پیکرک های سنتی زرتشتیان ایران، مردم نگاری تالاب شادگان و... از جمله این طرح ها است .
او همچنین ، بررسی مردم شناختی و مستند سازی تصویری صنعت بومی ابریشم در ایران، شناخت و تحلیل دانش بومی در مدیریت عرفی منابع آب دشت گزیر استان هرمزگان ، مردم شناسی مهاجرت  ارامنه  به  ایران، مطالعه مردم شناختی دانش بومی- پزشکیِ مردمی جنوب خراسان رضوی، مردم شناسی تصویری و تفسیری سال ها پس از جنگ، مردم شناسی بازنمایی و کاربرد پوشاک سنتی و قومی در فرهنگ پوشاک زنان تهران و... را از دیگر طرح های انجام شده در سال گذشته اعلام کرد .
رییس پژوهشکده مردم شناسی افزود : طرح های کاربردی دیگری مانند  بررسی الگوهای ابتدایی صید بومیان در جزیره قشم، مستند سازی مردم نگارانه و عکاسی مردم شناسی قایق سازی سنتی و مناظر زیستی- فرهنگی در شمال ایران، مستند سازی بررسی پوشاک و پارچه های سنتی زرتشتیان ایران و ...در حال انجام است.
او گفت : برگزاری کارگاه هایی همچون استراتژی اقیانوس آبی با رویکرد صنعت گردشگری، عکاسی در مطالعات مردم شناسی؛ اصول حرفه ای و تخصصی و روش مطالعات مردم شناسی، کاربرد نسخ خطی و اسناد در مطالعات میراث فرهنگی  و کاربست تحقیقات تاریخی در مطالعات آداب و رسوم محلی نمونه ای از کارگاه هایی است که به همت  این پژوهشکده در سال 1396 برگزار شده است.
حسن زاده با اشاره به برگزاری تعداد زیادی نشست علمی و همایش فرهنگ صلح و تنوع فرهنگی به همت این پژوهشکده تصریح کرد :اطلس مردم نگاری که در سال 1396 به مراحل پایانی خود رسیده در سال 1397 رونمایی می شود.
رییس پژوهشکده در پایان اظهار داشت : مجموعه کتابهای میراث فرهنگی با توجه به مساله خشکسالی در قالب هفتاد جلد کتاب الکترونیک توسط این پژوهشکده در سال 1397 منتشر خواهد شد.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما