1398/2/25 چهارشنبه
نشست «کودک و میراث ناملموس» برگزار شد
موضوع «کودک و میراث ناملموس» به همت پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه ، با حضور پژوهشگران ، محققان و فعالان این حوزه در نشست تخصصی مورد بررسی قرار گرفت .

.

به گزارش خبرنگارپژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، پوپک عظیم پور نویسنده و پژوهشگر حوزه کودک با اشاره به موضوع «کودک ، آیین و زندگی » گفت : از قدیم کودکان به طور ویژه در آیین هایی که حیات و زندگی به آنها وابسته بوده شرکت داشته و مجریان اصلی آیین ها بوده اند .
عظیم پور افزود :اغلب آیین ها با حضور کودکان به طرز عجیبی معنا می گیرد و نقطه قوت برگزاری آنها استفاده از کودکان در مرکز و بزرگترها در پیرامون است زیرا  معصوم بودن و دنیای بی آلایش کودکان می تواند در برگزاری آیین ها تأثیر گذار باشد .
وی با بیان اینکه حضور کودکان در آیین ها باعث می شود آنها بتوانند در آینده این چرخه را به دیگران بسپارد تصریح کرد : فرهنگ از مادران و پدران انتقال می یابد و تکرار آیین ها توسط کودکان باعث بقای آیین ها در آینده خواهد شد .
در ادامه رضا سجودی رییس مرکز مطالعات منطقه ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی تحت نظارت یونسکو هدف از فعالیت این مرکز را پاسداری از میراث ناملموس دانست و تصریح کرد : در تعریف میراث ناملموس در کنوانسیون 2003 به انتقال میان نسلی توجه شده که واسطه آن کودکان هستند .
او افزود : کودکان در این فرایند دریافت کننده میراث فرهنگی از نسل پیش از خود هستند و در جریان به کار بستن و دخیل شدن این عناصر در تعامل با محیط ممکن است تغییراتی در آن ایجاد کرده و ما حصل آن را به نسل بعدی انتقال دهند .
وی با اشاره به تعریف پاسداری از میراث ناملموس در کنوانسیون2003 افزود : پاسداری به معنای اقداماتی به منظور تضمین دوام شامل شناسایی، مستند سازی، پژوهش و ...به ویژه از راه آموزش رسمی و غیر رسمی  است .
سجودی تصریح کرد : در اینجا نیز به اهمیت کودکان به طور ضمنی اشاره شده ؛ تضمین دوام همان تضمین انتقال است که از طریق نسل به نسل و از طریق آموزش صورت می گیرد که معمولا مخاطب آموزش های رسمی و غیر رسمی نسل کودکان و نوجوانان هستند .
محمد مکاری نیز در ادامه با اشاره به اینکه در حوزه میراث ناملمموس و انتقال آن به نسل جوان و کودک لازم است که خانواده ها نیز نقش ایفا کنند تصریح کرد : پدران و مادران با شرکت دادن کودکان در مراسم و آیین های سنتی و انجام بازی های محلی می توانند در شکل گیری باور های آنها موثر باشند .
او افزود : همچنین مراکز و متولیان مختلف این امر از جمله سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری باید در کنار ثبت آیین ها و مواریث ناملموس به اشاعه و معرفی آنها نیز بپردازد .
وی با بیان اینکه در حفظ و اشاعه میراث ناملموس و شناساندن آن به کودکان و نوجوانان نهاد هایی همچون صدا و سیما ، وزارت ارشاد ، سازمان های مردم نهاد و ... می توانند تأثیر گذار باشند تصریح کرد : این امر تنها به عهده یک نهاد نیست و همه باید در این حوزه نقش ایفا کنند تا میراث ناملموس از یک نسل به نسل دیگر و به کودکان منتقل شود  زیرا  در غیر اینصورت نسل بعدی از این میراث گرانبها فاصله خواهد گرفت .

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما