صفحه اصلی
منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
اخبار
اخبار
اطلاعيه‌ها
تقويم
جستجو
درباره ما
رویدادهای مهم
لوگوی پژوهشگاه
لوگوی زبان شناسی
مجله
منو
ورود كاربران
1397/9/5 دوشنبه
کتاب گزیده ای از کتیبه های بخارا رونمایی شد
کتاب «گزیده‌ای از کتیبه‌های بخارا» در مراسم اختتامیۀ «نخستین کنفرانس بین‌المللی حکومت ایلخانان و تاثیر آن بر راه ابریشم» در دانشگاه زنجان رونمایی شد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، داریوش ذوالفقاری، رییس پژوهشکدۀ زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون پژوهشگاه میراث فرهنگی یکی از نویسندگان این کتاب امروز شنبه با اعلام این خبر گفت: کتاب « گزیده‌ای از کتیبه‌های بخارا» به 2 زبان فارسی و انگلیسی و مقدمه روسی در 336 صفحه تمام رنگی، قطع رحلی با کاغذ گلاسه در انتشارات ادارۀ نشر وزارت امور خارجه منتشر شده است.
به گفته وی، این کتاب حاصل طرح پژوهشی «مستندنگاری کتیبه‌های ایرانی اسلامی در آسیای مرکزی» است که توسط رضا صفری، آراستۀ ملاکین و اینجانب به پایان رسیده ، حامی مالی این طرح نیز ایکاس(مرکز مطالعات آسیای میانه) بوده و بیش از 2 سال به طول انجامیده است.
ذوالفقاری اظهار داشت: این مجموعه، شامل 100 کتیبه از 14 بنای تاریخی بخارا است که از نظر هنری، متنی و مرمتی بررسی شده‌اند  و در مطالعات میدانی و کتابخانه ای با شیوه ای تلفیقی در حد امکان به توصیف، تبیین و اکتشاف آنها پرداخته شده است.
وی در ادامه گفت: با این شیوه دریافتیم کتیبه های شهر بخارا چندان پرشمارند که مستندنگاری و پژوهش همۀ آنها در قالب یک طرح محدود نمی گنجد؛ همچنین دشواری های دیگر مستند نگاری کتیبه ها از قبیل نبود دسترسی لازم به منابع مکتوب، دشواری تصویربرداری کتیبه هائی که در ارتفاع قرار دارند، تعدد بناها و کتیبه ها و محدود بودن زمان و منابع مالی همه و همه  باعث شد نه محدودۀ تاریخی خاصی در نظر گرفته و نه بناهای خاصی انتخاب شود، بلکه به طور تصادفی، چهارده بنا از بناهای تاریخی شهر بخارا انتخاب شد که حاوی بیش از یکصد کتیبه هستند.
این عضو گروه پژوهشی گفت: مواردی که در مستندنگاری کتیبه ها مورد توجه بوده و بیان شده است عبارتند اززبان، خط، نوع، جنس، تکنیک اجرا، ابعاد، متن، منبع متن، ترجمۀ متن به فارسی و انگلیسی اگر به زبان عربی بوده، تعداد سطور، علائم ویژه، وضعیت مرمتی و آسیب شناسی و سایر اطلاعات هم در پاورقی ذکر شده است.
ذوالفقاری اظهار امیدواری کرد گروه پژوهشی کتیبه‌های آسیای میانه بتواند با حمایت مالی مراکز پژوهشی ایران و ایکاس ( مرکز مطالعات آسیای میانه) کار مستندنگاری و پژوهش در کتیبه‌های آسیای میانه را به سرانجام برساند.
گفتنی است رونمایی از کتاب «گزیده‌ای از کتیبه‌های بخارا»  با حضور شخصیتهای علمی از ایران و جهان نظیر پروفسور مسعود گلزاری، پروفسور لی از کرۀ جنوبی، دکتر دیمتری ویاکین رئیس ایکاس(مرکز مطالعات آسیای میانه) و دکتر مرتضی دامن پاک جامی معاون پژوهشی وزارت امورخارجه انجام شد.
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما