اخبار
افتتاح نمایشگاه کتیبه های ایرانی در قفقاز شمالی، توسط وزیر نیرو و وزیر قفقاز شمالی(روسیه)
کارگاه آشنایی با اورارتوها برگزار شد
 • 1398/3/20 دوشنبه کارگاه آشنایی با اورارتوها برگزار شد
  به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، مریم دارا، استادیار پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه ها در کارگاهی 6 ساعته در خانه اندیشمندان علوم انسانی حوزه های گوناگون مرتبط با تمدن اورارتو را معرفی کرد. او در ابتدا به موقعیت جغرافیای سیاسی و تاریخ و ویژگی های اورارتوها پرداخت و سپس معماری و هنر اورارتوها را در قیاس با اقوام پیش، همزان و پس از اورارتو بررسی کرد. دارا در ادامه درباره مذهب و زبان اورارتوها توضیحاتی داد و در پایان نیز به معرفی نگارش اورارتوها و کتیبه های آن ها در ایران پرداخت.
سه توپ جنگی با کتیبه فارسی در موزه زنگبار
 • 1398/3/20 دوشنبه سه توپ جنگی با کتیبه فارسی در موزه زنگبار
  عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از وجود سه توپ جنگی غنیمت گرفته شده از ارتش امپراتوری پرتغال در موزه زنگبار خبر داد که دارای کتیبه فارسی و بیانگر شکست پرتغالی ها توسط امامقلی خان هستند .
فراخوان مقاله برای انتشار دوفصلنامه گویش‌پژوهی
نشست تخصصی، نبوشت ساسانی، دزنبشت اسلامی، نقش رستم کنونی
نشست تخصصی شرح نصاب‌الصبیان مولانا یعقوب چرخی
شمایل نگاری یا شمایل شکنی
کتاب «گزیده‌ای از کتیبه‌های بخارا» رونمایی شد
احتمال طلسم بودن کتیبه های 700 ساله کشف شده در دریای خزر
ردپای ایرانی ها در زبان، مذهب و فرهنگ چین
مراحل بسیار سخت و پیچیده تهیه پرونده چوگان
 • 1396/9/25 شنبه مراحل بسیار سخت و پیچیده تهیه پرونده چوگان
  مرتضی رضوانفر، عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مسوول تهیه پرونده چوگان پس از ثبت جهانی این میراث ناملموس ایران،تهیه ان را دارای مراحل بسیار سخت و پیچیده توصیف کرد.
کتاب کتیبه های میخی اورارتویی از ایران
 • 1396/5/31 سه شنبه کتاب کتیبه های میخی اورارتویی از ایران
  کتاب کتیبه های میخی اورارتویی از ایران، تألیف دکتر مریم دارا، استادیار پژوهشکدة زبان‌شناسی، متون و کتیبه‌ها، در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شد.
رونمایی از کتاب سکه های ساسانی ارومیه برگزار شد.
طرح مانا، (مستندنگاری آثار تاریخی نوشته دار ایران)
چاپ نخستین شماره مجله مطالعات اسناد میراث فرهنگی
 • 1396/5/3 سه شنبه چاپ نخستین شماره مجله مطالعات اسناد میراث فرهنگی
  به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مژگان اسماعیلی مدیرمسئول مجله مطالعات اسناد میراث فرهنگی گفت: انتشاراین مجله به دلیل نداشتن درجه علمی مدتی منتشر نمی شد ولی اکنون با رویکرد جدید و با هدف اخذ مجوز علمی – پژوهشی و با نام جدید دوفصلنامه مطالعات اسناد میراث فرهنگی به چاپ می رسد. به گفته رئیس پژوهشکده زبان شناسی ، کتیبه ها و متون این مجله با موضوعات حوزه میراث فرهنگی از جمله کتیبه شناسی ، سکه شناسی ، مهرشناسی ، بناهای تاریخی ، اشیای کتیبه دار ، اوراق تاریخی ، نسخه های خطی و موضوعات وابسته هر 6 ماه یک بار چاپ خواهدشد. مدیرمسئول این مجله ازمحققین و صاحب نظران این حوزه خواسته است تا با ارسال مقاله های علمی – پژوهشی و نظرات سازنده خود نشریه را در پیشبرد اهداف علمی پژوهشگاه یاری کنند.
چاپ کتاب گنجینه سکه های ارومیه
 • 1396/4/19 دوشنبه چاپ کتاب گنجینه سکه های ارومیه
  گنجینه سکه های ارومیه (پیرانشهر ) به عنوان یک جلد از مجموعه کتاب های SNS «مجموعه کتاب های مرجع سکه شناسی سکه های ساسانی» به چاپ رسید.
نمایشگاه درهای قرآنی
 • 1396/3/15 دوشنبه نمایشگاه درهای قرآنی
  به مناسبت ماه مبارک رمضان، نمایشگاه عکسی در طبقه همکف و مجاورت پژوهشکده زبان شناسی، کتیبه‌ها و متون برگزار شده است. این نمایشگاه به همت جناب آقای مرتضی رضوانفر عضو هیئت علمی پژوهشکده، برگزار شده است. ایشان در سفرهایی که به کشورهایی چون تانزانیا، زنگبار، تاجیکستان و ... داشته‌اند از درهای خاص آن مناطق عکسبرداری کرده‌اند. به خوبی می‌توان شباهت آنها را با سبک درهای ایرانی مشاهده نمود. این درها نمودی از نفوذ و گسترش فرهنگ ایرانی در میان چنین کشورهایی می‌باشند.
تجلیل انجمن آثار و مفاخر فرهنگی از استاد عبدالله انوار
 • 1396/3/1 دوشنبه تجلیل انجمن آثار و مفاخر فرهنگی از استاد عبدالله انوار
  به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، به مناسبت تلاش‌های مستمر و ارزنده استاد سید عبدالله انوار،‌ ادیب، حکیم، نسخه‌شناس، فهرست‌نگار و‌ تهران‌‌پژوه برجسته و توانا، آیین نکوداشتی ‌برگزار می‌کند. این مراسم چهارشنبه سوم خردادماه 1396، از ساعت 17 و 30 تا 19 و 30 در تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن واقع در خیابان ولی‌عصر(عج)، پل امیر بهادر، خیابان سرلشکر علی‌اکبر بشیری، شماره 71 برگزار خواهد شد.
همکار محترم، سرکار خانم خادملو:
 • 1396/2/28 پنجشنبه همکار محترم، سرکار خانم خادملو:
  درگذشت ناگهانی همسر سرکار عالی را خدمت شما و خانواده محترمتان تسلیت عرض می‌کنیم. غم از دست دادن ایشان که در عین حال، یکی از همکاران عزیز و با تجربه ما بودند برای ما نیز چون شما تاسف انگیز، جانگداز و غیر منتظره بود. از درگاه ایزد یکتا شادی روح آن مرحوم و صبر و شکیبایی شما را خواستاریم. از طرف همکاران شما در پژوهشکده زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون
روز نکوداشت حکیم فردوسی برگزار شد.
 • 1396/2/28 پنجشنبه روز نکوداشت حکیم فردوسی برگزار شد.
  به مناسبت 25 اردیبهشت، روز بزرگداشت حکیم فردوسی، پژوهشکده زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون نشستی تخصصی با حضور کارشناسان، پژوهشگران و علاقه‌مندان به این چهره نامدار ایرانی برگزار کرد.
1 2
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما