کارگاهها-کارگاه قلمزنی

تعریف: قلمزنی هنری است برای تزیین ظروف و اشیاء فلزی بکار رفته و طی آن سطح فلز بر اساس طرح به وسیله قلم های فولادی نقش  میگیرد که در نهایت نقش هادر مزامین های مختلف در سطح فلز با تکنیک و شیوه های  مختلف قلمزنی تزیین میشود.

تاریخچه هنر قلمزنی
تاریخ هنر قلمزنی را باید مترادف با دانش ذوب فلز دانست. آثار کشف شده از محوطه های باستانی با تاریخی نزدیک 4 هزارسال  قبل از میلاد است که آشنائی هنرمندان ایرانی را با هنر قلمزنی به اثبات می رساند. آثار تاریخی بسیار با ارزشی مانند جام های زرین حسن لو، مارلیک، ارجان، پرچم شهدا و غیره توان بالای هنرمندان ساکن ایران زمین را در هزاره های قبل از میلاد نشان می دهد.
قلمزنی در دوره های بعد چون هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و پس از آن در دوران اسلامی موازی با ارتقاع دانش متالوژی (فلز شناسی) به شکل چشم گیری گسترش یافت بطوریکی در دوره سلجوقی، ایلخانی و صفوی آثار بی نظیری در حوزه آثار قلمزنی در ایران تولید شد که امروزه زینت بخش موزه های دنیا است. قلم زنی بر سطوح آلیاژهای برنج . ورشو وفلزاتی چون طلا، نقره، مس انجام می پذیرد.
مواد مورد استفاده  در هنر قلمزنی :
1-قیر 2- گچ3- سطوح فلزی چون احجام فلزی و ورقهای فلزی 4-قلمهای فولادی5-چکش ها6-پرگار های فلزی وغیره....میباشد

تاریخچه کارگاه قلمزنی پژوهشکده هنرهای سنتی
اولین کارگاه قلمزنی در سال 1330 به سرپرستی استاد محمود دهنوی آغاز به کار کرد و طی مدت فعالیت خود نزدیک به 17 هنرمند در آن به فعالیت و خلق آثار هنری پرداخته اند که از آن جمله میتوان به نام هنرمندان ذیل اشاره نمود: محمود دهنوی، سید جمال پاک نژاد، حسن خواجه شیرانی، احمد فیناسیان، مهدی حکیمی، غلامعلی عصبی خلجائی، اصغر صیدی، محمد رضا پوشیده نامجو، خیراله کریمیان،سبا سیدان جعفری ودر سالهای متمادی هنرمندانی دیگر که از ان جمله: ندا حامدی سعید مجد ابادی فراهانی  منیژه افرا نسرین حمزه لو  امیر رضا صیدی  مهری فیناستیان  کوروش قانونی  سید حسین موسوی  فا طمه زیبا نیا اشاره کرد.
. هنرمندان این کارگاه در فعالیت های پژوهشی خود ضمن خلق آثار قلمزنی با رویکرد سنتی، به پژوهش در زمینۀ ویژگیهای هنر قلم زنی ایران، و چگونگی تلفیق هنر قلمزنی با سایر هنرها و ساخت آثار هنری ترکیبی نیز می پردازند.
هنرمندان فعلی کارگاه: امیر رضا صیدی، ندا حامدی، مهری فیناسیان، فاطمه زیبانیا کوروش قانونی میباشند.All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما