کارگاهها-کارگاه چوب

تعریف:منبت، کنده کاری روی چوب، استخوان و غیره است که با هدف ایجاد نقش اجرا می شود و معرق عبارت است از قطعات چوبهای رنگی ورق شده ای که به اشکال مختلف مطابق با طرح از پیش طراحی شده برش خورده و در کنار هم بر روی یک تکیه گاه چوبی چسبانده می شوند. در معرق گاه همراه چوب، فلز، استخوان، صدف، عاج نیز بکار می‌رود. شاید مشابهت بین تکنیک کاشی معرق و معرق چوب به لحاظ برش قطعات و چیدن آنها در کنار هم، موجب انتخاب نام معرق برای این تکنیک نیز شده باشد.

تاریخچه منبت
چوب جزو اولین مواد طبیعی است که انسان با آن آشنا و از آن برای ساخت ابزار و اشیاء تزیینی استفاده کرد. کند کاری بر روی چوب نیز از نخستین شیوه های هنری است که انسان در خلق آثار هنری خود بدان دست یافت. قدیمترین نمونه های هنر کنده کاری استخوانی هایی هستند که بر روی آنها کنده کاری انجام شده است. این آثار در تمدن سیلک کاشان با قدمتی برابر با هزاره سوم قبل از میلاد کشف شده است. هنر منبت در دوره های تاریخی و به ویژه در عصر هخامنشیان رواج بسیار یافت و از این تکنیک برای تزیین صندلی های چوبی و غیره استفاده شد. در نقوش حجاری های تخت جمشید نمونه ایی از این بصورت حجاری دیده می شود.
تاریخچه معرق
قدیمترین اثر هنری که با تکنیک معرق ساخته شده یم شانه چوبی است که به روش معرق جایگزین تزیین شده است. اثر در تمدن شهر سوخته کشف شده است.
تاریخچه کارگاه پژوهشی منبت و معرق پژوهشکده هنرهای سنتی
نخستین کارگاه منبت ومعرق درسال 1309 شمسی به سرپرستی استاد احمد امامی تأسیس شد. در این کارگاه اولین نمونه معرق چوب با روش معرق جایگرین توسط استاد احمد رعنا ساخته شد. پس از آن استاد عباس شهمیرزادی شیوه معرقی را که امروز رواج دارد را ابداع کرد. و طی فعالیت خود نزدیک به 45 هنرمند و استاد برجسته کشور در آن مشغول و به خلق آثار ارزشمند و بدیع هنری پرداخته‌اند. از جمله این استاتید می توان به نام هنرمندان ذیل اشاره نمود. خلیل امامی، طاهر امامی، پرویز زابلی، عباس شهمیرزادی، حسن احیائی، عمران صادق زاده، عباس امین، قاسم شهریه ، محمد علی شیرازی، حسین اعیان، اکبر حاج قاسمی، تورج آستانه، حسن رجائی، اکبر کابلی، حسن آزاد خانی، حسن خلج، اکبر سریری، سید کمال میرطیبی، مهدی طوسی، منوچهر زنگنه، جمشید پورگلی، محمد حسن زاده، خسرور ذوالقرنیان، جعفر خواجه شیرانی، حسن رضا هاشمی طاهری، احمد شاه گلدی، حسن مرتضوی، کیوان نبی پور، مریم الیاس زاده، رضوان انصاریون، علی اضعر آبشاری، داود ملائی اونجی، محمد علی ودود، محمدرضا گرامی، فاطمه میر طیبی، هانیه محمد باقر، حسین بیاتانی و حمزه لوئی.
این کارگاه در حال حاضر با حضور پنج هنرمند به فعالیت خود ادامه می دهد که عبارتند از:افسانه اسلیمی، حمیدرضا صیفوری،ریحانه زمان، مژگان موسی نژاد و گلاره خلیلیان.
مهمترین برنامه های این کارگاه ، مطالعه و پژوهش پیرامون مواد و مصالح مورد استفاده در معرق و رفتار شناسی چوبهای مورد استفاده در کنار هم و همچنین مطالعه برای شناسائی راه های گسترش و نو آوری در طرح های معرق می باشد.افسانه اسلیمی          مژگان موسی نژاد      معصومه ریحانه زمان      گلاره خلیلیان          حمیدرضا صیفوری  
                            
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما